2026-08-19
Hus A och nya Hus C på Norra skolan är nu i bruk
Arbetet på Norra skolan i Östersund har tagit stora steg framåt. Hus A och det nybyggda Hus C har nu tagits i bruk inför skolstarten, samtidigt som fasadarbetena på Hus A fortsätter.

Nytt Hus C och fasadarbeten på Hus A
Projektet genomförs på uppdrag av Östersunds kommun och startade våren 2025 med ett planerat slutdatum den 30 november samma år. Den ursprungliga planen var att renovera Hus C invändigt, men på grund av byggnadens skick fattades istället beslutet att uppföra ett helt nytt hus. På Hus A har arbetet utökats med fasadarbeten efter att problem med inträngande vatten utifrån upptäckts.
Fasadarbetena på Hus A har bland annat omfattat åtgärder på den befintliga timmerstommen, panelbyte och en helt ny midja. Arbetet med fasaden, främst midjan, pågår fortfarande och beräknas vara klart inom några veckor.

Många aktörer har varit delaktiga
Vi vill tacka våra underentreprenörer för ett gott samarbete i projektet samt våra engagerade och duktiga medarbetare.
- Lås: Byggbeslag
- Smide: Attacus Stål & Smide
- Yttertak: Biscaya
- Ställning: Byggvän
- Plåt: Nyströms Plåtslageri
- Mark: HP Mark
- SÖ: Inmatiq
- Undertak: Jämtlands Akustik
- Storkök: KI-Kök
- Mattor: Lasses Kakel
- Målning: Miljönären
- Sprinkler: Norrsprinkler
- Ventilation: Optimal Ventilation
- VS: Rörprodukter Montage Sverige
- El: TC Kraft
- Transport och traktor: Torulf
- Bod- och slutstädning: Östersunds Städservice
- Snickerier: Östersunds Snickeri

Letar du efter en pålitlig partner för att förverkliga dina byggprojekt?
Kontakta oss idag för en kostnadsfri konsultation och låt oss diskutera dina behov och önskemål.











